sobota, 7 marca 2015

"Obietnica Łucji" Doroty Gąsiorowskiej

W ostatnim czasie najwięcej czytałam powieści kryminalnych lub fantastycznych, dlatego książka obyczajowa Doroty Gąsiorowskiej trafiła w moje ręce w bardzo odpowiednim momencie, ponieważ nie lubię ciągle sięgać po powieści z jednego gatunku. „Obietnica Łucji” uwiodła mnie przepiękną okładką i intrygującym opisem. Już przed premierą stwierdziłam, że chciałabym przeczytać tę pozycję, gdyż lubię książki o miłości, nadziei i przeznaczeniu. Czy było warto? Zdecydowanie tak!

„Obietnica Łucji” jest debiutancką powieścią Doroty Gąsiorowskiej, kobiety która pisała od zawsze i w końcu odważyła się przesłać swoją książkę do wydawnictwa. Historia Łucji okazała się strzałem w dziesiątkę, a pani Dorota rozpoczęła już pracę nad kolejną książką. Jestem pewna, że z każdą kolejną powieścią pani Dorota będzie coraz bardziej rozwijać swój warsztat literacki i zapewne dane nam będzie przeczytać jeszcze niejedną genialną powieść pióra debiutantki.

Łucja znalazła się na życiowym zakręcie i postanawia zostawić swoje dotychczasowe życie i ruszyć w nieznane. Zbieg okoliczności, a może właśnie przeznaczenie, kieruje ją do Różanego Gaju, małej wioski położonej na Podkarpaciu. Główna bohaterka przyjmuje posadę nauczycielki historii w miejscowej szkole i stopniowo zaczyna poznawać mieszkańców wioski. Czy czterdziestoletnia kobieta z sporym bagażem przeżyć odnajdzie w końcu swoje miejsce na ziemi? Jakie tajemnice kryje Różany Gaj? Przekonajcie się sami!

Historia Łucji od samego początku wydała mi się ciekawa. Dlaczego kobieta, która miała w życiu tak wiele nagle decyduje się na tak diametralną zmianę? W trakcie lektury pojawiało się wiele tajemniczych wątków, co jeszcze bardziej mnie intrygowało i nie pozwalało oderwać się od powieści. Dodatkowo autorka w wspaniały sposób opisuje piękno przyrody i budynków znajdujących się w Różanym Gaju. Podczas lektury miałam wrażenie, że wraz z bohaterami biorę udział w kuligu, czy też przechadzam się po zielonych łąkach. Z tej powieści bije prawdziwe ciepło, które tworzy nie tylko przepiękna okolica, ale także wyjątkowe postacie. Postacie, które są wrażliwe nie tylko na piękno otaczającej ich przyrody, ale także na piękno sztuki.

Jedynym mankamentem „Obietnicy Łucji” jest jej przewidywalność, choć moim zdaniem to wcale nie wpływa negatywnie na całość powieści. Jej elementy doskonale ze sobą współgrają, a autorka bardzo dobrze dopracowała wszystkie szczegóły.

Zatem czy warto sięgną po powieść „Obietnica Łucji”? Jeśli lubisz historie o miłości, tajemnicach i życiowych problemach z pewnością znajdziesz w tej książce coś dla siebie. Mnie ta książka oczarowała swoim ciepłem i z pewnością, jeśli tylko nadarzy się okazja, chętnie sięgnę po kolejną powieść Doroty Gąsiorowskiej. 
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Znak!

2 komentarze:

  1. Niewątpliwe chciałabym bardzo przeczytać powyższą powieść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie książki, dlatego z przyjemnością zagłębiłabym się w tę lekturę!

    OdpowiedzUsuń